Pożyczki pozabankowe dla firm

Każda firma może w pewnym momencie swojego działania natrafić na pewne problemy finansowe, często nawet nie ze swojej winy. Może wystarczyć, że kontrahenci zaczną spóźniać się z płatnościami lub w danym miesiącu otrzymamy mniej zleceń, w wyniku czego szybko zmieni się kondycja finansowa biznesu. Dodatkowe środki potrafią być bardzo potrzebne także na samym początku działalności. Zatrudnienie i przygotowanie pracowników, zakup pojazdów, materiałów czy sprzętów, a także wynajem lokalu – takie wydatki są niestety koniecznością, jeśli chcemy zacząć zarabiać.

Jednak firmy o krótkim stażu lub kiepskiej kondycji finansowej nie mogą często liczyć na otrzymanie kredytu w banku. W takim wypadku możemy zwrócić uwagę na pożyczki pozabankowe dla firm. Nie każdy zdaje sobie w ogóle sprawę, że firmy mogą pożyczać nie tylko od banków, a wiedza ta może okazać się niezwykle przydatna. Wobec tego jak działają pożyczki pozabankowe dla firm? Czy pożyczka pozabankowa dla firm się opłaca i ile kosztuje?

Pożyczka pozabankowa dla firm – wymagania

Firmy pożyczkowe często szczycą się tym, że stawiają komfort, wygodę i oszczędność czasu klienta na pierwszym miejscu. Nie inaczej jest w przypadku pożyczek pozabankowych dla firm.

Zaciąganie kredytu na firmę w banku wiąże się ze sporą ilością formalności, które mogą niejednego przedsiębiorcę sfrustrować lub sprawić, że nie będzie on w stanie otrzymać pożądanego kredytu. Jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa, ale nie da się ukryć, że może być problematyczne.

Zaciągnięcie kredytu na firmę w banku będzie wymagało między innymi:

  • wyciągów z konta bankowego firmy
  • zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w Urzędzie Skarbowym
  • zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w Zakładzie Ubezpieczeń społecznych
  • faktur za dany okres.

Bank może od nas wymagać także na przykład zeznania podatkowego za zeszły rok lub dwa lata, a także jakiejś dodatkowej formy zabezpieczenia kredytu. Firmy mające problem z terminową spłatą wcześniejszych zadłużeń lub o niskich dochodach w większości przypadków kredytu dla firm w banku nie otrzymają.

pozyczki dla firm
Źródło: http://www.qbusiness.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=42306&cntnt01origid=62&cntnt01returnid=51

Czego zatem będą wymagały od nas firmy pożyczkowe?

  • podstawowych danych osobowych
  • numeru NIP firmy.

Poszczególne firmy pożyczkowe mogą mieć różne zasady i warunki, natomiast można powiedzieć, że w większości przypadków proces wnioskowania o pożyczkę dla firm jest bardzo prosty i szybki. Taka pożyczka pozabankowa dla firm bez BIK zazwyczaj jest także udzielana niemal błyskawicznie. Na decyzję i przyznanie środków czeka się znacznie krócej, niż w przypadku kredytów w bankach.

Warto wspomnieć, że pozabankowe pożyczki dla firm udziela się już od pierwszego dnia działalności. Jest to o tyle istotne, że banki zazwyczaj wymagają od firm istnienia przez co najmniej 6, 12, a nawet 24 miesięcy, zanim będą one mogły w ogóle próbować zaciągnąć kredyt.

Jest to logiczne, ponieważ ciężko przewidzieć, czy firma poradzi sobie na rynku i będzie w stanie przynosić dochody. Jednak bez pomocy finansowej z kolei ciężko rozpocząć działalność i mieć szanse na osiągnięcie sukcesu.

Ile kosztują pożyczki pozabankowe dla firm?

Spotkać się można z opinią, że pożyczki pozabankowe dla firm są drogie i lepiej jest brać kredyty. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej.

Firm pożyczkowych jest obecnie bardzo dużo, dlatego też wielka jest także rozpiętość w opłacalności ich ofert. Znaleźć można zarówno pożyczki nieopłacalne, jak i takie, które są niewiele droższe lub na podobnym poziomie, co kredyty w banku.

Dlatego też przed zaciągnięciem pożyczki warto dokładnie sprawdzić, czy inna firma nie oferuje korzystniejszej dla nas oferty. Można także pozostawić to zadanie doświadczonemu doradcy kredytowemu, któremu – dzięki niezbędnej wiedzy, znacznie łatwiej będzie wyszukiwać i analizować potencjalnie wartościowe oferty.

Zastanawiając się nad pożyczką pozabankową, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na:

  • oprocentowanie pożyczki
  • prowizje (za udzielenie kredytu, wcześniejszą spłatę i inne)
  • inne dodatkowe koszty.

Każda oferta pożyczki powinna być opatrzona RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania). Wartość ta wyrażana jest w procentach. Im wyższe RRSO, tym mniej opłacalna jest pożyczka. Jednak są także czynniki, których przy obliczaniu RRSO nie bierze się pod uwagę, a które mogą wpłynąć na atrakcyjność oferty.

Wobec tego warto najpierw dokonać wstępnej selekcji pożyczek pod względem RRSO i odrzucić najmniej korzystne oferty, a potem dokładniej się z nimi zapoznać i dopiero wtedy podejmować decyzję.

Pozabankowe pożyczki dla firm – czy warto?

Wiemy już, czym są pożyczki pozabankowe dla firm i jakie mogą być ich koszty. Pozostaje więc pytanie: czy warto je brać? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ dużo zależy od tego, jaka jest sytuacja finansowa firmy i jakie są nasze oczekiwania.

Wobec tego jakie są główne zalety pozabankowych pożyczek dla firm?

  • szybkie rozpatrywanie wniosków
  • nie wymagają dużej zdolności kredytowej
  • brak zbędnych formalności
  • można wziąć je przez Internet
  • potrafią być bardzo tanie lub nawet darmowe.

Pożyczki pozabankowe dla firm będą dobrym wyborem, jeśli zależy nam na czasie, a jednocześnie nie chcemy przepłacać. Ponadto pożyczka pozabankowa dla firm bez BIK może być jedyną deską ratunku, kiedy z racji dużego zadłużenia i złej historii kredytowej nie możemy liczyć na otrzymanie kredytu w banku.

Za pomocą pożyczki pozabankowej możemy na przykład opłacić bieżące wydatki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaciągnąć tego typu pożyczkę na przykład na inwestycję. Nawet jeśli nasza firma przynosi odpowiednie dochody, branie kredytu inwestycyjnego w banku może nie być najlepszym rozwiązaniem. Wymaga to dodatkowych zabezpieczeń, a do tego bank ściśle kontroluje, na co wydajemy otrzymane od niego fundusze.

W przypadku kredytów pozabankowych dla firm mamy wolną rękę odnośnie sposobu wykorzystania przyznanych środków, a do tego często obejdzie się bez konieczności dodatkowego zabezpieczania kredytu (na przykład nieruchomością czy pojazdami należącymi do firmy, jak to bywa w przypadku kredytów w banku).

Czy pożyczkę pozabankową można odpisać od podatku?

Jak wiadomo, przedsiębiorcy mogą w ramach kosztów uzyskania przychodu odliczać od podatku dochodowego różne wydatki związane ze swoją działalnością. Kosztem uzyskania przychodu jest chociażby rata leasingu, którą można w całości odpisać od podatku. Tylko czy pożyczka pozabankowa dla firm jest uznawana za koszt uzyskania przychodu i czy można ją legalnie w poczet kosztów zaliczyć?

Tak, ale nie w całości, a jedynie koszt odsetek. Ponadto spełnione musi być kilka ważnych warunków:

  • odsetki muszą być już spłacone
  • pożyczka powinna zostać przeznaczona na cele związane z firmą
  • pożyczka i spłata jej rat musi być dobrze udokumentowana.

Wszystko to po to, aby przedsiębiorcy nie zaliczali w koszta fikcyjnych pożyczek bądź nie odliczali od podatku pożyczek zaciągniętych na cele prywatne (na przykład na wakacje).

Co ważne, od podatku możemy odliczyć także odsetki od pożyczki dla osób fizycznych, o ile kwota pożyczki zostanie przeznaczona na cele związane z naszą działalnością.

Na jak długo można wziąć pozabankową pożyczkę dla firm?

To, na jak długo będziemy mogli wziąć pożyczkę, zależy od oferty danej firmy. Nie ma określonych zasad dla wszystkich firm pożyczkowych – pozabankowa pożyczka dla firm może być oferowana na okres jednego lub kilku miesięcy, ale nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu.

Istnieją nawet oferty pożyczek dla firm na 60 miesięcy. Wobec tego jeśli obawiamy się, że pożyczka dla firm będzie dla nas zbyt dużym wyzwaniem finansowym ze względu na niewielką ilość rat, możemy być spokojni.

Z kolei jeśli to właśnie krótki termin spłaty pożyczki nas interesuje, również z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy ofertę zgodną z naszymi oczekiwaniami.

Jeśli chodzi o kwoty, które można pożyczyć w ramach pozabankowych pożyczek dla firm, to one również bywają różne. Niektóre firmy pożyczkowe mają limity rzędu kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych, inne – nawet kilkudziesięciu tysięcy. Im wyższa kwota pożyczki, tym większe prawdopodobieństwo, że wymagane będzie na przykład jej poręczenie.

Pożyczka pozabankowa dla firm czy dla osób fizycznych – co wybrać?

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy brać pożyczki pozabankowej dla firm (na przykład nie możemy znaleźć oferty, która pozwalałaby pożyczyć pożądaną przez nas kwotę), jest inne ciekawe rozwiązanie. Mowa oczywiście o pożyczkach pozabankowych dla osób fizycznych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaciągnąć taką pożyczkę będąc przedsiębiorcą i przeznaczyć ją na wydatki firmy. W przeciwieństwie do banku, firmy pożyczkowe nie będą wymagały od nas potwierdzenia naszych dochodów (na przykład wyciągami z konta czy fakturami), tak jak wobec osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nie wymagają zaświadczeń o dochodach od pracodawcy.

Pożyczki dla osób fizycznych zaciąga się bardzo podobnie, jak pożyczki dla firm. Zazwyczaj wystarczy wypełnić prosty formularz i potwierdzić tożsamość przelewem weryfikacyjnym, a wnioski są rozpatrywane nawet w przeciągu kilku godzin, jeśli nie kilkudziesięciu lub kilkunastu minut.

Zaletą pożyczek dla osób fizycznych jest to, że w wielu przypadkach pierwsza pożyczka jest całkowicie darmowa (pod warunkiem, że spłacimy ją w terminie). Jeśli jednak nie uda nam się uzyskać całkowicie darmowej pożyczki to, jak już wspomniano, odsetki od pożyczki dla osób fizycznych również można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu.

O czym trzeba pamiętać biorąc pożyczkę?

Zaciąganie pożyczki to zawsze poważna decyzja, ale zwłaszcza w momencie, kiedy dopiero zaczynamy działalność lub nasza firma funkcjonuje już od pewnego czasu, ale popadła w problemy finansowe. Zaciągnięcie pożyczki może w takim momencie pozwolić nam się rozwinąć lub przywrócić sprawne funkcjonowanie firmy, ale tylko pod warunkiem, że będziemy ostrożni.

Biorąc pożyczkę należy zawsze pamiętać o tym, aby dokładnie zapoznać się z warunkami, na jakie się zgadzamy. Może się bowiem okazać, że bezwiednie zgodziliśmy się na coś, co jest dla nas bardzo niekorzystne. Wbrew pozorom nie powinno to wcale zająć aż tak wiele czasu, ponadto na ogół warunki są formułowane w jasny, zrozumiały sposób.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnej firmy pożyczkowej, warto sprawdzić jej opinie w Internecie. Jeśli jakaś firma powstała niedawno i nie można na jej temat znaleźć żadnych wiarygodnych informacji, lepszą alternatywą może być istniejąca dłużej i bardziej renomowana konkurencja.

Pożyczki pozabankowe dla firm – podsumowanie

W Polsce małe i średnie firmy coraz częściej borykają się z poważnymi problemami finansowymi, które w wielu przypadkach potrafią doprowadzić do zakończenia działalności. Jest to najgorszy scenariusz, którego za wszelką cenę powinniśmy starać się uniknąć.

Jak zostało wspomniane na początku tego artykułu, potrzeba zyskania funduszy, czy to na rozwój firmy, bieżące wydatki czy inne cele, prędzej czy później pojawi się w każdej firmie. Trzeba się na to odpowiednio przygotować i wszelkie decyzje podejmować rozsądnie i ostrożnie, a jest duża szansa, że uda nam się wyjść z problemów finansowych obronną ręką.

Często jeśli potrzebne nam są dodatkowe środki, w pierwszej kolejności zwracamy się do banku. Nie bez powodu – to bezpieczne i opłacalne finansowo rozwiązanie. Jednak nie będzie ono idealne (czy w ogóle możliwe) dla każdego.

Negatywna historia kredytowa, zadłużenie firmy, niskie dochody, brak czasu czy niechęć do formalności – te wszystkie czynniki mogą sprawiać, że skierujemy się w stronę pożyczek pozabankowych dla firm.

Pożyczki pozabankowe dla firm bywają w różnych aspektach krytykowane, ale nie da się zaprzeczyć, że w wielu przypadkach potrafią być bardzo pomocne, a wręcz niezbędne. Do tego jest ich na rynku dość duży wybór, zwłaszcza w porównaniu z tym, jak wyglądało to jeszcze kilka lat temu. Oferty są coraz bardziej rozbudowane, a proces zaciągania pożyczki coraz krótszy, łatwiejszy i szybszy.

Firmy pożyczkowe konkurują ze sobą nawzajem, ale także z bankami. Wobec tego muszą oferować coraz więcej usług i wyższą jakość obsługi, aby sprostać oczekiwaniom, potrzebom i wymaganiom klientów. Skutkiem tego są tanie, wygodne pożyczki, które można zaciągać bez wychodzenia z domu czy biura.



Dodaj komentarz