Konsolidacja bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?

Z możliwości konsolidacji zadłużeń korzysta coraz więcej osób. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się aż taką popularnością? Często okazuje się, że może być ono naszą ostatnią deską ratunku, jeśli mamy problemy z terminową spłatą zadłużeń. Pojawia się w tym momencie pewnego rodzaju błędne koło. Jesteśmy mocno zadłużeni, co rujnuje naszą zdolność kredytową. Chcemy więc skonsolidować nasze zadłużenia i poprawić swoją sytuację… jednak nie możemy tego zrobić, ponieważ wszędzie spotykamy się tylko z odmowami. Czy rzeczywiście jest to ślepy zaułek? Jaka jest odpowiedź na pytanie „gdzie dostanę kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej”?

Brak zdolności kredytowej a kredyt konsolidacyjny

Kiedy  zastanawiamy się nad konsolidacją naszych zadłużeń, to w pierwszej kolejności zazwyczaj myślimy o banku. Firmy pożyczkowe kojarzą nam się z wysokimi oprocentowaniami, a nawet lichwą. Banki mimo wszystko wciąż uznawane są na instytucje finansowe wyższego szczebla, które mają korzystniejsze oferty. Czy jednak jest tak rzeczywiście?

Funkcjonowanie banków reguluje ściśle prawo. Udając się do nich, nie musimy obawiać się, że ktoś nas oszuka. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie.  Trzeba bowiem wiedzieć, że oprocentowanie kredytu może wynosić maksymalnie czterokrotność stopy lombardowej. Nie spotkamy się więc z kredytem oprocentowanym na kilkaset procent, ale na kilkanaście już jak najbardziej.

Nie dość, że kredyt nie zawsze będzie atrakcyjny finansowo, to jeszcze nie każdy może na niego liczyć. Mogłoby się wydawać, że skoro kredyty konsolidacyjne biorą głównie osoby zadłużone, to nie powinny one mieć trudności z ich otrzymaniem. Rzeczywistość jest jednak inna. Po złożeniu przez nas wniosku o kredyt konsolidacyjny bank dokładnie sprawdzi zarówno naszą historię kredytową, jak i zdolność kredytową. Często przede wszystkim w tym wypadku zwraca się uwagę przede wszystkim na historię kredytową. Dramatycznie niska zdolność kredytowa może jednak mimo wszystko zamknąć nam drogę do konsolidacji w banku.

W związku z tym na pytanie „gdzie dostanę kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?” można odpowiedzieć prosto: praktycznie nigdzie, przynajmniej działając na własną rękę. Kredytów udzielają bowiem tylko banki, a bez zdolności kredytowej zazwyczaj nie ma czego w nich szukać. Nie oznacza to od razu, że trzeba się załamywać. Samodzielne wnioskowanie często zakończy się tylko kolekcjonowaniem decyzji odmownych, ale wszystko zmienić może skorzystanie z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego.

Różne banki działają na różnych zasadach i mają odmienne wymagania. Dobry doradca kredytowy rozważa indywidualnie sprawę każdego klienta i jest w stanie oszacować, gdzie i czy w ogóle będzie on miał największe szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego w banku. Tylko co zrobić, kiedy mimo wszystko nie jest to możliwe? Istnieje jeszcze jedno wyjście.

Pożyczka konsolidacyjna ratunkiem przy niskiej zdolności kredytowej

Jak już zostało wspomniane, z reguły zaczynamy od pytania „gdzie dostanę kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?”, ponieważ od firm pożyczkowych wolimy banki. Może się jednak okazać, że nie dość, że przy niskiej zdolności kredytowej tylko one będą w stanie nam pomóc, to jeszcze pomoc ta będzie udzielana na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Biorąc pożyczkę konsolidacyjną na ogół nie musimy się wcale martwić o naszą zdolność  i historię kredytową. Do tego działa ona na bardzo podobnych zasadach do kredytu konsolidacyjnego udzielanego przez banki. Kilka rat zmienia się w jedną, korzystniejszą. Możemy więc odetchnąć z ulgą i co miesiąc terminową ją spłacać, zamiast borykać się z narastającymi odsetkami i pukającym do drzwi windykatorem.

Rata pożyczki konsolidacyjnej jest niższa niż suma dotychczasowych rat, co wiąże się z tym, że rozkłada się ją na dłuższy czas. Na przykład zamiast kilkunastu rat zapłacimy kilkadziesiąt – będą one mniejsze, ale ostatecznie całkowity koszt zobowiązania będzie większy. Funkcjonuje to w ten sam sposób zarówno w parabankach, jak i tradycyjnych bankach, nie ma więc powodu do podejrzliwości z tego powodu.

Oczywiście nie każda oferta pożyczki konsolidacyjnej będzie atrakcyjna. Warto wobec tego nie podejmować decyzji na chybił trafił, a naprawdę dobrze się nad wyborem odpowiedniej firmy pożyczkowej zastanowić. To, co powinno nas przede wszystkim interesować to RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Im będzie ona mniejsza, tym lepiej.

Konsolidacja bez zdolności kredytowej – podsumowanie

Jeśli interesuje nas odpowiedź na pytanie „gdzie dostanę kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?” to tak naprawdę mamy tylko dwa logiczne rozwiązania. Możemy starać się o kredyt konsolidacyjny w banku z pomocą wykwalifikowanego eksperta kredytowego lub zwrócić się o pożyczkę konsolidacyjną do parabanku. Samodzielne otrzymanie kredytu przy niskiej zdolności kredytowej będzie bowiem bardzo ciężkie. Z kolei firmy pożyczkowe zarówno w zakresie historii kredytowej, jak i zdolności kredytowej są wobec swoich klientów znacznie mniej wymagające.

Mogłoby się wydawać, że niska zdolność kredytowa uniemożliwia unormowanie swojej sytuacji finansowej i wyjście z długów. Wcale jednak nie musi tak być – musimy jedynie wykazać się odrobiną zaangażowania i cierpliwości, a okaże się, że każdy problem da się jakoś rozwiązać. Najgorsze co możemy zrobić, to ignorować nasze narastające trudności i liczyć, że same znikną.Dodaj komentarz